Saudiții, surprinși plăcut de fotbaliștii români: Andrei Burcă, debut cu gol într-un campionat plin de vedete VIDEO

Andrei Burcă a marcat pentru noua sa echipă, Al-Okhdood Club, în prima etapă a campionatului de fotbal al Arabiei Saudite. Românul a punctat în meciul terminat la egalitate cu Al-Shabab Riad, 1-1, în deplasare.

Fanii saudiți au umplut tribunele în prima etapă din noul campionat. FOTO: Arhiva Adevărul

Burcă a înscris din penalty în minutul 41, dar gazdele au reuşit egalarea după pauză, prin Ahmed Abdou (66). Andrei Burcă a jucat tot meciul la nou-promovata în prima ligă, iar Florin Tănase, coechipierul său, a fost înlocuit în minutul 74.

Abha Club, noua echipă a lui Ciprian Tătăruşanu, fără goalkeeper-ul român în lot, a pierdut acasă cu Al Hilal, scor 1-3, toate golurile oaspeţilor fiind reuşite de Malcom. Fundaşul Alin Toşca a avut parte de un debut reuşit la Al-Riyadh, 1-0 cu Al Wehda. Damac FC, formaţie antrenată de Cosmin Contra, a fost întrecută în deplasare, de Al-Tai, cu 1-0.