Sepsi, încântătoare în Conference League! A măturat pe jos cu bulgarii de la ȚSKA Sofia VIDEO

La adăpostul unui încântător 2-0 obținut pe terenul bulgarilor, Sepsi a abordat la fel de curajos returul cu ȚSKA Sofia. Băieții lui Liviu Ciobotariu nu le-au dat nici șansă adversarilor și s-au calificat în turul III al Conference League, după un sec 3-0.

Sepsi a produs un șoc la Sofia în partida tur, când s-a impus și pe tabelă, și ca joc în fața bulgarilor. Șefii clubului din capitala țării vecine l-au demis imediat pe Sașa Ilic și l-au înlocuit cu sârbul Nestor El Maestro (care și-a schimbat numele din Nestor Jevtic, când s-a mutat în Marea Britanie), însă nici acesta nu a avut vreo soluție pentru a întoarce rezultatul.

Cosmin Matei a deschis scorul din penalty, în minutul 19, după ce coșmarul bulgarilor, Marius Ștefănescu, a fost agățat în careu de portarul Gustavo Busatto. Cu 3-0 la general, Sepsi și-a permis să rateze câteva ocazii, ținându-i la distanța în permanență pe atacanții lui ȚSKA Sofia.

Recompensă de 550.000 de euro de la UEFA

A fost sărbătoare la Sfântu Gheorghe, cei peste 8.000 de spectatori savurând din plin evoluția și calificarea favoriților lor . Mai ales că Sepsi a majorat diferența în minutul 70, când nou-intratul Aganovici a punctat pentru 2-0 după un șut ratat al lui Cosmin Matei, Varga a înscris pentru 3-0 pentru ca Alimi să închidă tabela, din penalty, în prelungiri: 4-0.

Marius Ștefănescu, din nou decisiv pentru Sepsi. Foto Sportpictures

Cu un plus de 550.000 de euro în conturi - premiu de la UEFA pentru accederea în turul III preliminar al Conference League - Sepsi va juca în runda următoare împotriva lui FC Aktobe. Kazahii au trecut de georgienii de la Torpedo Kutaisi, 4-1 în deplasare și 1-2 acasă.

Sepsi - ȚSKA Sofia 4-0 (1-0)

În tur: 2-0

Au marcat C. Matei (19 penalty), Aganovici (70), Varga (90), Alimi (90+4 penalty).

Sepsi: Niczuly - D. Ciobotariu, Ninaj, Bălașa, Dumitrescu - N. Păun, C. Matei, Alimi - I. Gheorghe, Safranko, Ștefănescu. Rezerve: Moldovan, Gedo - Damașcan, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon. Antrenor: Liviu Ciobotariu

ȚSKA Sofia: Busatto - Mahmutovic, Koch, Cordoba - Turitsov, Heintz, Carreazo, Lindseth, Sanyang - Phaeton, Nazon. Rezerve: Orlinov, Evtimov - Petrov, Shopov, Shaghoyan, Vion, Ciorbadjiski, Donchev, Papazov, Estrada, Asprilla. Antrenor: Nestor El Maestro

Stadion: Sepsi OSK.

Conference League, turul II preliminar, manșa retur

Urartu - Farul 2-3 (2-3 în tur)

Sepsi - ȚSKA Sofia 4-0 (2-0 în tur)

Adana Demirspor (Turcia) - CFR Cluj (1-1 în tur)

FCSB - ȚSKA 1948 (Bulgaria) (1-0 în tur)

Conference League, turul III preliminar

Sepsi - Aktobe (Kazahstan)

Farul Constanța - Flora Tallinn (Estonia)

Dacă se califică, celelalte formații românești vor juca astfel:

FCSB - Nordsjaelland (Danemarca)

CFR Cluj - Osijek (Croația) / Zalaegerszeg (Ungaria)

Partidele din turul III preliminar al Conference League se vor juca pe 10 august (tur) și 17 august (retur).

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?