Sepsi, minunea continuă în Conference League. Verdict amânat pentru returul din Norvegia VIDEO

Aflată în fața celei mai mari performanțe din istoria clubului, Sepsi a dat peste unul dintre cei mai grei adversari în play-off-ul Conference League. Bodo/Glimt, una dintre protagonistele campionatului norvegian în ultimii ani, a plecat cu prima șansă contra covăsnenilor.

Încurajați de patronul Dioszegi cu o primă-record, 25.000 de euro de fiecare jucător în caz de calificare, Sepsi a pornit greu în meciul de la Sfântu Gheorghe. Adversarii i-au luat tare și, după ce Niczuly și-a salvat echipa în primele 10 minute, portarul gazdelor nu a mai avut replică în minutul 19. Nordicii au surprins apărarea românilor și Moumbagna nu a iertat: 0-1.

Sepsi păstrează speranțe pentru calificarea în grupele Conference League. Foto Facebook

Sepsi a mai echilibrat disputa până la pauză, ba chiar a fost aproape de golul egalizator în două rânduri: după o jumătate de oră de joc, Marius Ștefănescu a obținut un penalty, anulat însă de arbitru după ce aripa covăsneană a plecat din offsaid. Apoi, în finalul primei reprize, același jucător a scăpat singur cu portarul advers, însă finalizarea a fost departe de așteptările fanilor. Apropos de fani, aceștia au luat cu asalt arena din Sfântu Gheroghe, umplând până la refuz stadionul covăsnean.

Două penalty-uri pentru Sepsi în repriza a doua

Partea a doua a meciului cu Bodo/Glimt a început fulgerător pentru ai noștri. Ștefănescu a obținut un penalty după doar 10 secunde de la reluare și Alimi a înscris de la punctul cu var: 1-1

Însă oaspeții au luat iar avantaj pe tabelă, după o eurogol al lui Patrick Berg, care a prins un trasor impecabil, în plasa laterală, de la 20 de metri (69). Iar Sepsi a relicat tot de la punctul cu var, după ce Roland Varga, ținut ușor de Wembangomo, a scos un penalty transformat de Cosmin Matei (80). 2-2 și și minunea continuă la Sfântu Gheorghe!

Iar ocazia lui Ștefănescu din minutele de prelungire, când șutul său a fost scos de Haikin, arată că se poate. Returul de la Bodo, de joi, 31 august, se anunță de foc pentru ai noștri

Sepsi - Bodo/Glimt 2-2 (0-1)

Au marcat: Alimi (47 penalty), C. Matei (81 penalty)/ Moumbagna (19), Patrick Berg (69)

Sepsi OSK: Niczuly - D. Ciobotariu, M. Bălașa, Ninaj, A. Dumitrescu - Alimi, N. Păun - M. Ștefănescu, Rodriguez, I. Gheorghe - Safranko. Rezerve: D. Moldovan, Gedo - Damașcan, C. Matei, Oroian, Francisco Junior, Oteliță, A. Nistor, Kallaku, Aganovic, R. Varga, Rondon. Antrenor: Liviu Ciobotariu

Bodo/Glimt: Haikin - Wembangomo, Moe, Bjortuft, Bjorkan - Bronboek, Berg, Brunstad Fet - Gulliksen, Moumbagna, Pellegrino. Rezerve: Lund, Brondbo - Lode, Bassi, Espejord, Saltnes, Konradsen, Sjovold, Sorli, Sorensen, Kristiansen. Antrenor: Kjetil Knutsen

Stadion: „Sepsi Arena”, Sfântu Gheorghe

4 VIDEO „Nasty” și-a ales candidatul pentru București! Pe cine susține fostul tenismen?