Serviciile croate de salvare montană îi roagă pe turiști să nu mai facă "selfies stupide"

"Dragi turiști, noi vă respectăm, dar e timpul să vă respectați și voi înșivă. Nu mai faceți selfies stupide și periculoase. Va mulțumim", a scris pe Twitter serviciul de asistență pentru salvare montană din Croația, invitând vizitatorii la prudență, relatează AFP.

Acest apel al asistenței montane (@HrvatskaGSS) are loc după ce la sfârșitul lunii iunie s-a produs o prăbușire de la 75 de metri a unui turist canadian de 20 de ani în Parcul Național Plitvice din centrul țării. El și-a pierdut echilibrul pe marginea unei prăpastii în timp ce căuta cel mai bun cadru posibil pentru un selfie. A fost un miracol că a rămas nevătămat în cădere, prăbușirea lui fiind amortizată de copaci.

Anul trecut, un turist slovac de 54 de ani a fost mai puțin norocos, pierzându-și viața în circumstanțe similare.

Turismul este o ramură strategică a economiei croate. Această țară de 4,2 milioane de locuitori a fost vizitată anul trecut de peste 14 de milioane de turiști, cei mai mulți pentru un sejur pe coasta Adriatică, informează AFP.

AGERPRES /(autor: Constanța Niță, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 VIDEO „Fosta mea prietenă, ca să zic așa. Altă jigodie, am primit-o în casă, am omenit-o, am scos-o din pușcărie”

2 „Salvați ce puteți” / Avertismentul sumbru al unuia dintre cei mai influenți lideri europeni

3 Așa o fi? / Asta o fi „cutia cu maimuțe” a Iranului?

4 „Toate avantajele pe care le aveam s-au dus. Complet și iremediabil”

5 Foarte interesante amănunte...