Simona Halep se califică în semifinale la Roma și va începe Roland Garros ca lider mondial

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de categorie Premier 5 de la Roma, după ce a învins-o în două seturi pe sportiva franceză Caroline Garcia, scor 6-2, 6-3, şi rămâne numărul 1 mondial şi săptămâna viitoare, urmând să fie cap de serie numărul 1 la Roland Garros, relatează  News.ro .

Halep a început meciul cu un break şi a reuşit să se impună în primul set cu 6-2.

În setul doi, Simona Halep a reuşit un break, iar la 5-2 a fost rândul franţuzoaicei să reuşească un break.

În cele din urmă, Halep s-a impus şi în setul doi cu scorul de 6-3, de acolo şi-a păstrat avantajul până la 6-2 după un meci care a durat o oră şi 15 minute.

În semifinale Halep va evolua contra Mariei Şarapova, locul 40 mondial, rusoaica impunându-se în şapte din cele opt întâlniri de până acum.

Pentru accederea în semifinale, Halep va primi 126.590 de euro şi 350 de puncte WTA.


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”