Spania în semifinale: victorie dramatică împotriva Belgiei și duel cu Franța
După un meci plin de tensiune desfășurat pe tărâm american, Spania a demonstrat din nou de ce este considerată una dintre forțele fotbalului mondial, calificându-se în penultimul act al Cupei Mondiale. Acolo, "Furia Roja" va înfrunta Franța, vicecampioana mondială en-titre, într-un veritabil derby european.
A doua semifinală a turneului final va fi stabilită în urma disputării ultimelor două meciuri din sferturile de finală: Anglia – Norvegia și Argentina – Elveția. Această a doua confruntare din penultimul act este programată pe 15 iulie, începând cu ora 22:00 (ora României), la Atlanta.
O primă repriză cu goluri și controverse
Partida de la Los Angeles a început sub semnul dominării spaniole. Campioana Europei a avut o primă ocazie în minutul 10, când un șut al lui Rodri a fost blocat de defensiva belgiană. Doar trei minute mai târziu, ibericii au solicitat un penalty, după ce mingea trimisă de Alex Baena a lovit mâna lui Ngoy, însă arbitrul a considerat faza involuntară și nu a acordat lovitură de la 11 metri. Atacantul Yamal a încercat și el poarta de la distanță în minutul 32, dar execuția sa a trecut pe lângă.
Scorul a fost deschis de Spania în minutul 30. Un șut puternic al lui Dani Olmo a fost respins de portarul Courtois, însă Fabian Ruiz a fost la locul potrivit și a trimis balonul în plasă, aducând Spania în avantaj. Courtois a avut o intervenție excelentă la o lovitură liberă executată de Yamal cinci minute mai târziu. Cu toate acestea, Belgia nu a cedat. În minutul 41, Charles De Ketelaere a reușit să egaleze printr-o lovitură de cap precisă, după o centrare executată de Castagne, reaprindând speranțele "Diavolilor Roșii", conform news.ro .
Merino, eroul Spaniei în repriza secundă
După pauză, ritmul jocului a rămas alert, cu ambele echipe căutând golul victoriei. Yamal a fost aproape de a-l învinge pe Courtois în minutul 49, iar în minutul 55, De Cuyper a avut o ocazie importantă pentru belgieni. Elevii selecționerului Luis de la Fuente au continuat presiunea, cu noi încercări ale lui Yamal (minutul 61) și Ferran Torres (minutul 71). Momentul decisiv al reprizei a fost, însă, accidentarea și înlocuirea portarului belgian Courtois.
Antrenorul spaniol a demonstrat inspirație la schimbări. Mikel Merino, introdus pe teren, a avut un impact imediat, marcând golul victoriei la doar două minute după intrarea sa în joc. Faza a plecat de la un șut de la distanță al lui Cubarsi, respins în față de portarul Lammens, iar Merino a fost prompt și a trimis balonul în poartă. Astfel, Spania s-a impus cu 2-1, eliminând Belgia, după ce, în fazele anterioare, trimisese acasă și Portugalia. Spania va juca în semifinale împotriva Franței.
Explorează subiectele:

