SPAŢIU / IMAGINEA SĂPTĂMÂNII: Norii de fum rezultaţi din incendiile de pădure din Brazilia, fotografiaţi din satelit

SPAŢIU / IMAGINEA SĂPTĂMÂNII: Norii de fum rezultaţi din incendiile de pădure din Brazilia, fotografiaţi din satelit

Această imagine în culori naturale ale fumului şi incendiilor de vegetaţie care afectează mai multe state braziliene, printre care Amazonas, Mato Grosso şi Rondônia, a fost obţinută de satelitul Suomi NPP, aparţinând NASA, prin intermediul instrumentului VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite), la 20 august 2019, conform NASA.

Incendiile de pădure în această perioadă a anului, în Brazilia, sunt ceva obişnuit din cauza temperaturilor ridicate şi a nivelurilor reduse ale umidităţii atmosferice.

În afară de Brazilia pădurea amazoniană se întinde în Columbia, Peru, Bolivia, Venezuela, Guyana, Guyana franceză, Surinam şi Ecuador.AGERPRES


populare
astăzi

1 Nu, nu e Isărescu, e proprietarul Lukoil, Alekperov...

2 Poză de visat urât...

3 Da, oameni buni, asta este adevărata față a Rusiei! / „Sunt în stare de șoc. Băiatul meu zace acolo din 8 mai. Nici măcar nu pot să-l îngrop”

4 VIDEO Cluj-Napoca, România...

5 David Popovici a refuzat elegant propunerea celor de la PSD. A spus «nu» la ceva ce mulți tineri și-ar fi dorit din plin