Statutul Ierusalimului: Opt țări cer o reuniune de urgență a Consiliului de Securitate al ONU

Opt țări, dintre care patru europene, două sud-americane și două africane, au cerut miercuri o reuniune de urgență a Consiliului de Securitate după decizia președintelui american Donald Trump de a recunoaște unilateral Ierusalimul drept capitală a Israelului, au anunțat diplomați citați de Reuters, dpa și AFP.

"Misiunile Boliviei, Egiptului, Franței, Italiei, Senegalului, Suediei, Marii Britanii și Uruguayului cer președinției" nipone a Consiliului de Securitate "să organizeze o reuniune de urgență a Consiliului, cu un expozeu al secretarului general, înainte de sfârșitul săptămânii", informează un comunicat al misiunii suedeze.

Potrivit Reuters, cel mai probabil reuniunea de urgență ar putea avea loc vineri.

AGERPRES


populare
astăzi

1 „L-am avertizat”. Omul de afaceri Dragoș Sprînceană rupe tăcerea, după raportul Congresului SUA: „Am fost în contact săptămânal cu Călin Georgescu”

2 Vedeta de la „Neatza cu Răzvan și Dani”, Ruxandra Luca, surprinsă în ipostaze intime cu un chirurg căsătorit

3 „Eu i-am făcut plângerea penală”. Consilierul lui Ilie Bolojan dezvăluie că l-a reclamat pe Robert Negoiță la DNA

4 „Am făcut sex într-un hotel chinezesc, apoi am descoperit că am fost difuzați către mii de oameni”

5 De citit... / Statele care pot „băga” SUA sau China oricând în „buzunare”