Structura anului şcolar, modificată în urma celor două săptămâni de vacanţă forţată

Structura acestui an școlar a fost modificată în urma celor două săptămâni de vacanță forțată, impuse de pandemia de coronavirus. Astfel, elevii de gimnaziu și de liceu vor avea doar o săptămână de vacanță de iarnă în perioada 23 decembrie – 2 ianuarie, cei de la grădiniță și din clasele primare urmând să revină în unitățile de învățământ pe 10 ianuarie. Semestrul întâi se va încheia pe 14 ianuarie 2022, iar al doilea va începe trei zile mai târziu, pe 14 ianuarie. Programul „Școala altfel” a fost eliminat pentru toți elevii. Sindicatele din educație, părinți și elevi contestă unele decizii luate de minister, care a dat asigurări că finalul anului școlar şi datele examenelor naționale nu se vor modifica.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Primul general român care spune pe bune ce se întâmplă

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 SURSE S-a aflat formula viitorului Executiv. Cum ar putea arăta Guvernul condus de Eugen Tomac

4 Amănunte care dau fiori despre explozia dronei din Portul Constanța...

5 „Valorile” României au lovit din nou...