Studenții Universității Politehnica din București au obținut locul I la Olimpiada Internațională de Matematică pentru Studenți SEEMOUS 2017

Echipa Universității Politehnica din București a ocupat locul I, obținând trei medalii de aur și trei medalii de argint, la cea de-a 11-a ediție a Olimpiadei Internaționale de Matematică pentru Studenți - SEEMOUS 2017.

Potrivit purtătorului de cuvânt al UPB, Cornel Chira, olimpiada s-a desfășurat în perioada 1 — 5 martie la Ohrid, în Republica Macedonia, iar la competiție au participat 20 de universități din Europa de Sud-Est.

Studenții care au reprezentat Universitatea Politehnica din București au fost coordonați de către profesoara Ioana Luca (leader) și asistentul Alexandru Negrescu, ambii de la Departamentul Metode și Modele Matematice, Facultatea de Științe Aplicate.

Studenții medaliați sunt: Emanuel Necula, medalie de aur (cu punctaj maxim) de la Facultatea de Automatică și Calculatoare, Sebastian Cojocaru, medalie de aur, de la aceeași facultate, Alexandru Bratei, medalie de aur, de la Facultatea de Chimie Aplicată și Știința Materialelor, Cristian Pavel, medalie de argint, de la Facultatea de Automatică și Calculatoare, Amir Zamfiratos , medalie de argint, de la Facultatea de Automatică și Calculatoare, și Iustin Sîrbu, medalie de argint, de la aceeași facultate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Și chestia asta pute tot a Servicii...

2 Emil Constantinescu dezvăluie că a fost la un pas să fie asasinat de un om de încredere al lui Iliescu. Cine a oprit „execuția”

3 „Aparatele video de la Cotroceni sunt făcute de o companie despre care se știe în toată lumea că face spionaj” / Dezvăluiri făcute de fostul ambasador…

4 Replici tăioase între vicepremierul Oana Gheorghiu și Sebastian Ghiță. „Dă...Oano...banii înapoi!”. „Domnule Ghiță, veniți acasă”

5 „Trei roboțași defecți egalează prostia umană” / CTP, despre reprezentanții MApN care au prezentat incidentul din Galați