SUA au alcătuit o listă cu persoane din cercul apropiat al preşedintelui Rusiei în vederea impunerii unor sancţiuni

Un oficial al guvernului a declarat că SUA au alcătuit o listă cu persoane din interiorul sau din jurul cercului apropiat al preşedintelui Rusiei, Vladimir Putin, în vederea impunerii unor sancţiuni, în eventualitatea în care Rusia invadează Ucraina. Marea Britanie a anunţat măsuri similare, care au fost denunţate de Kremlin. Purtătorul de cuvânt al preşedintelui rus, Dmitri Peskov, a declarat că planurile Londrei sunt extrem de îngrijorătoare şi le consideră un atac asupra mediului de afaceri din Rusia. Dmitri Peskov a mai spus că sancţiunile impuse Rusiei vor avea un efect de recul împotriva Marii Britanii, pentru că multe companii ruse au investitori britanici. Marea Britanie escaladează tensiunile şi îşi subminează capacitatea de a fi atractivă pentru investitorii internaţionali, a mai spus Dmitri Peskov. Ministrul britanic de externe, Liz Truss, a declarat în weekend că guvernul său se pregăteşte să introducă legi care pot servi scopurilor sancţiunilor impuse Rusiei în vederea descurajării Moscovei de la orice agresiune împotriva Ucrainei./mbaciu/ilapadat

(BBC SERVICIUL MONDIAL – 31 ianuarie)

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

3 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate