SUA: Investitorul Wilbur Ross, cel mai probabil noul Secretar pentru Comerț (NBC)

Milionarul Wilbur Ross este cel mai probabil opțiunea președintelui ales al Statelor Unite, Donald Trump, pentru funcția de Secretar pentru Comerț, iar anunțul va fi făcut în cursul zilei de miercuri, informează NBC, citat de Reuters.

Investitorul în vârstă de 79 de ani deține companii care arată potențialul de creștere al unui comerț intens pentru firmele americane, dar ilustrează și potențiale dezavantaje pentru muncitorii americani. În industrii clasice, precum cea a oțelului, Ross a beneficiat de politicile protecționiste și chiar și adversarii lui recunosc că omul de afaceri a salvat uzine care nu mai funcționau și care ar fi dat faliment dacă nu le-ar fi preluat el.

Însă în ultimii 15 ani, compania fondată de Ross a cumpărat firme în pragul falimentului și le-a reabilitat, de cele mai multe ori scoțând profit prin vânzarea către investitori străini. Ross a construit și fabrici în afara SUA, un fenomen pe care Donald Trump a promis să-l descurajeze.

În calitate de secretar pentru Comerț, Ros se va ocupa de o multitudine de agenții cu atribuții de la a impune limite în importul de textile până la a impune taxe vamale pentru diverse produse.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

2 VIDEO „Să sară permisele / ” Scandal în Poliție, după ce doi agenți s-au filmat în autospecială în timp ce fredonează manele

3 Învingător în alegeri, Peter Magyar cere demisia președintelui Ungariei și anunță unde va face primele vizite în străinătate

4 Val de critici la adresa lui Trump după ce l-a atacat pe suveranul pontif și a publicat o fotografie în care apare îmbrăcat ca Iisus

5 Salariul de 5.000 de lei pentru femeia de serviciu a stârnit controverse: „Dai cu mopul până cazi jos”