SUA îşi vor reduce semnificativ numărul de militari din Irak şi Afganistan

Statele Unite ale Americii vor reduce numărul de militari din Afganistan şi din Irak la câte 2500 în fiecare din cele două ţări, până pe 15 ianuarie anul viitor, a anunţat marţi secretarul interimar al apărării, Christopher Miller, transmit dpa, Reuters şi AFP.

Miller a explicat că această reducere urmăreşte să pună capăt unui "război de o generaţie", o recunoaştere a faptului că SUA au trupe în Afganistan din 2001 şi în Irak din 2003.

Din prima vor fi retraşi circa 2000 de militari, iar din cea de-a doua în jur de 500.

Decizia reflectă dorinţa preşedintelui american de a "pune capăt cu succes şi responsabilitate războaielor din Afganistan şi Irak şi de a ni-i readuce acasă pe bravii noştri soldaţi", a mai spus Miller.

El a menţionat că a discutat în legătură cu acest lucru cu aliaţii SUA, inclusiv din NATO, precum şi cu guvernul afgan. AGERPRES


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Primele rezultate parțiale oficiale. Sondajele de confirmă

2 Pe câți a sunat, toți l-au refuzat. Mircea Lucescu, dezvăluiri incredibile, cu câteva zile înainte să moară

3 De citit...Cam asta încearcă să facă acum PSD-ul cu Bolojan și a ieșit festivalul prostiei...

4 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

5 „Aveam nevoie de banii din Fondul de rezervă ca să atenuăm criza din Golf, dar au fost tocați pe nimic”