SUA: John Kirby lasă Pentagonul pentru Casa Albă

SUA: John Kirby lasă Pentagonul pentru Casa Albă

Cea mai cunoscută faţă a Pentagonului, purtătorul de cuvânt al acestuia, John Kirby, se va alătura Consiliului National de Securitate (NSC), în cadrul Casei Albe, a anunţat vineri preşedinţia americană, transmite AFP.

El va ocupa acolo funcţia de coordonator de comunicaţii strategice.

"John înţelege bine complexităţile legate de politica externă şi de apărare ale SUA şi va reprezenta cu pricepere guvernul în dosare importante de securitate naţională", a salutat preşedintele Joe Biden în comunicatul Casei Albe .

De la începutul invaziei ruse a Ucrainei, John Kirby a avut tot mai multă vizibilitate în cadrul administraţiei Biden datorită briefingurilor sale zilnice de presă, transmise în direct la televizor.

"Pur şi simplu nu există un alt comunicator ca el nicăieri", l-a lăudat la rândul său secretarul american al Apărării, Lloyd Austin, într-un comunicat separat.

Alăturându-se Consiliului Naţional de Securitate, acest fost marinar de carieră, promovat la gradul de contraamiral, va lucra într-o celulă extrem de strategică pentru Statele Unite.

În cadrul Casei Albe, NSC este grupul care îl asistă pe preşedinte în dosarele internaţionale, mai scrie AFP. AGERPRES


populare
astăzi

1 Putin, obligat să se trezească din delirul grandorii după patru ani de război sângeros

2 Un articol care dă fiori... Asta ne rezervă viitorul? Acestea sunt „binefacerile” tehnologiei?

3 Cele 3 schimbări simple de stil de viață care ar putea adăuga aproape un deceniu vieții tale, potrivit unui studiu

4 Lux în Alpi, furie la Moscova. Elita Rusiei petrece în Occident, în timp ce războiul din Ucraina continuă

5 BREAKING Șeful Armatei anunță că în România „urmează să fie dislocat un detașament de soldați americani dotați cu tancurile Abrahms”