SUA: Tânăr de culoare împuşcat mortal de un agent al poliţiei rutiere; familia sa vorbeşte de o "execuţie"

Un medic legist independent american a anunţat marţi că un tânăr de culoare ucis la începutul lui aprilie de un agent al poliţiei rutiere din statul Michigan a fost împuşcat în zona din spate a capului, relatează Reuters.

Patrick Lyoya, refugiat din Congo în vârstă de 26 de ani, a fost împuşcat o singură dată, iar poliţistul a ţinut arma în spatele capului, au explicat într-o conferinţă de presă la Detroit legistul Werner Spitz şi avocaţi ai familiei.

Moartea sa a determinat o manifestaţie de protest miercuri seara în oraşul Grand Rapids, iar părinţii tânărului au cerut urmărirea în justiţie a poliţistului implicat, care este alb.

"Acum există dovezi ştiinţifice ale acestei crime tragice despre care familia crede că a fost o execuţie", a declarat avocatul pentru drepturi civile Ben Crump.

Poliţia din Grand Rapids, unde s-a petrecut tragicul eveniment din 4 aprilie, în timpul unui control rutier de rutină, a menţionat că ofiţerul implicat, al cărui nume nu a fost făcut public, a fost trimis în "concediu administrativ" şi că incidentul va fi anchetat.

Chiar guvernul de la Kinshasa a condamnat sâmbătă într-un comunicat un "asasinat laş", potrivit AFP.

Moartea lui Lyoya este o nouă dramă pe lunga listă cu persoane de culoare ucise de poliţişti în SUA, menţionează France Presse.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …