SUA: Trump ameninţă să 'reglementeze' sau să 'închidă' reţelele de socializare

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat miercuri că "va reglementa" sau "va închide" reţelele de socializare, la o zi după ce Twitter a semnalat că două postări ale sale ar fi 'înşelătoare' şi ar conţine informaţii neverificate, relatează AFP şi Reuters.

"Republicanii au sentimentul că platformele de reţele de socializare cenzurează total vocile conservatoare. Le vom reglementa sever sau le vom închide, pentru a nu permite ca un astfel de lucru să se producă", a scris liderul de la Casa Albă pe Twitter.


"Revizuiţi-vă comportamentul acum!", a adăugat el.

Trump şi-a reiterat astfel acuzaţiile mai vechi că reţelele de socializare sunt părtinitoare politic, fără a aduce dovezi în sprijinul afirmaţiilor sale.

Platforma Twitter a adăugat marţi menţiunea "verificaţi faptele" la două mesaje ale preşedintelui american, care susţinea că votul prin corespondenţă este substanţial "fraudulos", o premieră în contextul în care reţelele de socializare sunt frecvent acuzate de laxism în ce priveşte reacţia la afirmaţii ale liderilor politici.

"Aceste mesaje conţin informaţii care pot induce în eroare cu privire la procesul de vot şi au fost semnalate pentru a oferi un context suplimentar despre votul prin corespondenţă. Decizia a fost luată în acord cu abordarea pe care am prezentat-o anterior în cursul lunii", a motivat un purtător de cuvânt al platformei de socializare.AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / Iancu Brânză, creierul economic al unui premier fără suflet

2 Un pilot ucrainean de drone a făcut o descoperire neașteptată într-un depozit al trupelor rusești

3 Statul a închis ferma cu vaci Black Angus a lui Gigi Nețoiu de la Cetate. Afacerea funcționa în afara legii

4 HARTA zonelor din România cu cel mare strat de zăpadă după viscol. Care sunt cele mai afectate zone

5 „Dorelul care a luat decizia asta ar trebui dat afară” / Reacțiile românilor care au primit Ro-Alert la 4 dimineața în urma codului de ninsori