SUA: Un bărbat arestat pentru că a încercat să pătrundă în Casa Albă

SUA: Un bărbat arestat pentru că a încercat să pătrundă în Casa Albă

Un bărbat a fost plasat în arest după ce a încercat să treacă peste una din barierele de securitate de la Casa Albă, au anunțat duminică serviciile secrete americane, potrivit cotidianului lapresse.ca.

Președintele american, Donald Trump, se afla în interiorul clădirii în momentul incidentului, petrecut duminică dimineață.

Serviciile secrete au făcut cunoscut incidentul pe Twitter în jurul orei locale 08.00.

Potrivit autorităților, individul a încercat să sară peste un rastel din metal pentru biciclete montat pe Pennsylvania Avenue.

Acești suporturi au fost instalate pentru a crea a doua barieră de securitate în jurul Casei Albe în urma unei serii de tentative de pătrundere petrecute în ultimii ani, un individ reușind să pătrundă, în 2014, în reședința prezidențială.

După incidentul de duminică, autoritățile le-au interzis pietonilor pentru scurt timp să circule prin fața clădirii.

Serviciile secrete nu au oferit alte detalii.

AGERPRES


populare
astăzi

1 De citit... / „Bomba” de 7 trilioane care amenință să arunce în aer piețele internaționale

2 Un scenariu care dă fiori... Atac pe scară largă al Rusiei, peste doar 2 ani, analizat până la ultimul detaliu de un general german

3 Procuror CSM / „Paradisul infractorilor. Legile sunt sub orice critică și favorizează infractorii. Cum poate un criminal să primească dreptul să iasă d…

4 Șeful ANP recunoaște că a aprobat personal permisia de trei zile turcului evadat de la Rahova deși cineva dăduse aviz negativ

5 „Așa arată sărăcia în Germania”: cerșetor cu geacă Moncler și pantofi Adidas, filmat în Gara din Köln. Imaginile au stârnit controverse