SUA/Rusia: Compania aflată la baza procedurii de destituire a lui Donald Trump, ţinta hackerilor ruşi

Compania ucraineană aflată la baza procedurii de destituire a preşedintelui american Donald Trump a fost vizată în toamnă de un atac cibernetic din partea hackerilor ruşi, chiar în momentul în care martori erau audiaţi în Congres în acest caz, a dezvăluit luni o societate specializată, citată de mai multe cotidiene americane, potrivit AFP.

Preşedintele american este vizat de o procedură de destituire, acuzat că a condiţionat acordarea unui ajutor militar de 400 milioane de dolari către Ucraina de începerea unei anchete împotriva unui potenţial rival la prezidenţiale, Joe Biden.

Trump afirmă că nu are nimic să-şi reproşeze şi îi acuză, fără probe, pe fostul vicepreşedinte democrat Joe Biden şi pe fiul său Hunter de 'corupţie', în special pentru că acesta din urmă făcuse parte din consiliului director al holdingului Burisma, un grup gazier ucrainean suspectat într-un timp de practici îndoielnice.

Acest holding a fost vizat de hackeri având legătură cu Serviciul de informaţii militare rus (GRU) la mijlocul lunii noiembrie, afirmă New York Times şi Wall Street Journal, în baza unui raport publicat de o societate informatică de pe Silicon Valley, specializată în combaterea atacurilor cibernetice.

Conform societăţii Area 1, atacul a fost 'reuşit'.

Metodele utilizate de hackeri erau foarte asemănătoare cu cele utilizate în timpul piratării emailurilor unor înalţi responsabili democraţi în campania prezidenţială din 2016. Respectivele atacuri cibernetice au fost atribuite Rusiei de către agenţiile de informaţii americane.

La 18 decembrie, Donald Trump a fost pus sub acuzare de Camera Reprezentanţilor, controlată de o majoritate democrată, pentru 'abuz de putere' şi 'obstrucţionare a bunului mers al activităţii Congresului'.

În următoarea etapă, preşedintele american trebuie să fie judecat în Senat, controlat de o majoritate republicană care îi este pentru moment loială, şi ar putea să fie, cel mai probabil, achitat. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului

5 VIDEO Zilele dronelor ucrainene la Moscova / Zeci de Liutîi sau FP-1, trimise pentru a treia oară asupra capitalei Rusiei. „OZN-ul” de la rafinăria din …