“Sunt un puști care înoată repede, un tip banal capabil să facă lucruri extraordinare și să îi inspire pe alții” / David Popovici după ce a câștigat a doua medalie de aur

”Sportul e cel mai bun ambasador și o populație educată în această direcție e o societate care poate răzbate și în alte probleme”, a spus miercuri David Popovici pentru TVR după ce a câștigat a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de Natație, la proba de 100 metri liber.

Întrebat cum s-ar autocaracteriza, David Popovici a spus că ”sunt un puști care înoată repede, un tip banal capabil să facă lucruri extraordinare și să îi inspire pe alții”.

El a spus că îi face plăcere supranumele de ”racheta”, folosit de comentatorul TVR în timpul cursei de 100 metri.

Cursa în urma căreia David Popovici a devenit campion mondial în proba regină de 100 m liber

Sursa video: TVR

În vârstă de 17 ani, Popovici este noua senzație a înotului mondial, el câștigând aurul mondial și în proba de 200 m liber de la Campionatul Mondial de la Budapesta.

David Popovici a câștigat miercuri seară la Budapesta al doilea titlu mondial după o cursă de infarct, în care a fost pe locul secund până la ultimii metri, când a revenit uluitor și a câștigat la o diferență infimă, de 6 sutimi de secundă.