Superliga: Victorie în deplasare pentru Farul în fața FC U Craiova (2-1)

Farul Constanţa a învins-o pe FC U Craiova cu scorul de 2-1 (1-1), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 16-a a Superligii de fotbal, prima a returului.

Gazdele au deschis scorul prin belgianul William Baeten (8), dar liderul a egalat până la pauză, prin tânărul Andrei Borza (35), cu un şut de la circa 25 de metri, acesta fiind primul său gol în Superligă. Mihai Popescu (51) a marcat golul victoriei echipei de la malul Mării Negre. Argentinianul Juan Bauza (FC U Craiova) a fost ghinionistul serii, ratând trei ocazii mari de gol în repriza secundă.

Gheorghe Hagi i-a oferit şansa debutului în min. 87 lui Alexandru Constantin Stoian, un atacant de doar 14 ani, care va împlini 15 ani pe 15 decembrie.

FC U Craiova a ajuns la şase meciuri consecutive fără victorie - două egaluri şi patru eşecuri.

Farul are şase victorii şi un egal în ultimele şapte etape.

Farul s-a impus şi în tur cu acelaşi scor, 2-1.

FC U 1948 Craiova - FC Farul Constanţa 1-2 (1-1), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova

Au marcat: William Baeten (8), respectiv Andrei Borza (35), Mihai Popescu (51).

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Andrei Moroiţă (Ploieşti)

Arbitru video: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitru asistent video: Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Ion Căţoi (Bucureşti) - LPF

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...