Surpriza zilei!/Germania nu va furniza Ucrainei noi sisteme Patriot!

Surpriza zilei!/Germania nu va furniza Ucrainei noi sisteme Patriot!

Berlin, 13 iun /Agerpres/- Ministrul german al apărării Boris Pistorius a declarat joi că ţara sa nu poate furniza Ucrainei încă un sistem antiaerian Patriot, după ce a oferit deja trei Kievului, estimând că alţi aliaţi ai Ucrainei „probabil pot face mai mult” pentru a furniza Ucrainei baterii Patriot sau rachete pentru acestea, în timp ce Polonia a reafirmat că la rândul ei nu poate elibera sisteme Patriot pentru Ucraina, relatează agenţiile DPA ş EFE, transmite Agerpres.

„Am furnizat deja trei sisteme. Aceasta înseamnă un sfert din capacităţile noastre, aşadar nu există spaţiu pentru a furniza nimic mai mult decât aceste trei sisteme. Le revine acum altor parteneri să furnizeze sisteme” Patriot Ucrainei, a spus Pistorius la sosirea la reuniunea miniştrilor apărării din statele NATO care se desfăşoară la Bruxelles. „Am dat mult, dar alţii, probabil, pot face mai mult”, a completat el.

În acest timp, un viceministru polonez al apărării a declarat că un sistem Patriot al SUA amplasat în Polonia şi care va fi transferat Ucrainei va fi înlocuit de un altul aflat în prezent în altă parte a lumii.

„Polonia nu a fost de acord cu transferul bateriei Patriot. Sistemele Patriot din Polonia apără cerul polonez şi aceasta nu se va schimba”, a precizat viceministrul polonez al apărării Cezary Tomczyk.

Reuniunea ministerială a NATO este precedată de o nouă întâlnire a grupului de contact care susţine cu ajutor militar Ucraina în războiul cu Rusia, cunoscut ca „grupul de la Ramstein” şi format din circa 50 de ţări.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a cerut încă cel puţin şapte noi baterii Patriot, dar ţările ce dispun de astfel de sisteme sunt reticente să le furnizeze întrucât ele sunt parte integrantă a sistemelor naţionale de apărare antiaeriană.


populare
astăzi

1 Apropo de modificarea impozitului la jocurile de noroc. Fratele Ursulei von der Leyen este președintele Superbet...

2 ALERTĂ Prăbușire fără precedent a PSD în sondaje! A scăzut sub PNL! AUR e la 40%!

3 Bravo lui! / Președintele, acuzat de CSM că a generat „un blocaj inexplicabil” în justiție pentru că nu a semnat decretele de pensionare pentru 51 de ma…

4 Proprietarul uneia din cele mai importante mine de aur din Rusia a fost arestat în propriul avion în timp ce încerca să fugă în Turcia!

5 ALERTĂ Avertismentul pentru România al Institutului Robert Lansing în legătură cu declarațiile lui Viktor Orban