Taiwan. Un general în retragere şi un ofiţer superior, acuzaţi de spionaj în beneficiul Chinei

Taipei şi Beijing se spionează reciproc de la sfârşitul Războiului Civil din China în 1949, când naţionaliştii s-au refugiat pe insulă după ce comuniştii i-au înfrânt.

Generalul-maior, al cărui nume de familie este Chien, şi un locotenent-colonel, Wei, au fost acuzaţi de încălcarea legii securităţii naţionale, a anunţat Procuratura Districtului Taipei într-un comunicat.

Cei doi oficiali sunt acuzaţi că au venit în ajutorul unui cetăţean din Hong Kong, pe nume Tse, care lucrează pentru o organizaţie din provincia Guangdong, din sudul Chinei, care are legături cu Comisia Militară Centrală din Beijing, se mai arată în comunicat.

Tse a călătorit în Taiwan sub pretextul de a face afaceri pentru a recruta ofiţeri pensionari în retragere. Le-a oferit mese şi excursii ca să îl ajute să ia legătura cu cei aflaţi în serviciul activ.

Chien şi Wei, în special, au încercat - fără succes - să-l recruteze pe Chang Che-ping, un oficial de rang înalt al Forţelor Aeriene care a servit ca ministru adjunct al Apărării în Taiwan în perioada iulie 2019 iunie 2021, potrivit comunicatului de presă.

”Ambii inculpaţi intenţionau să pună în pericol securitatea naţională şi să dezvolte o reţea pentru instituţiile militare chineze”, subliniază comunicatul.

Chang Che-ping, în prezent consilier strategic al preşedintelui Tsai Ing-wen, a fost suspectat anul trecut că are legături cu acest caz. În cele din urmă a fost chemat ca martor şi nu ca acuzat.

Tse nu a mai călătorit în Taiwan după ce incidentul a ieşit la iveală şi se află pe lista Taiwanului cu persoane urmărite.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?

5 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko