Tânără însărcinată din Alba, moartă după ce s-a infectat cu coronavirus. De la cine a luat boala

O tânără în vârstă de 33 de ani din comuna Cetatea de Baltă, însărcinată în 24-25 de săptămâni, confirmată ca fiind infectată cu noul coronavirus, a decedat vineri după-amiaza în izolatorul Secției de ATI a Spitalului Județean de Urgență din Alba Iulia, scrie Alba24.ro .


 
Potrivit unor surse medicale, notează publicația citată, tânăra ar fi fost transferată la Alba Iulia de pe secția de ATI a spitalului din Târgu Mureș. Medicii din Alba au încercat să îi salveze viața tinerei și copilului nenăscut însă nu au reușit.

"La 33 de ani, alte boli cronice nu avea", a declarat la Digi 24, Silviu Tuzeș, medic-șef la secția ATI a spitalului, adăugând, însă, că o gravidă are un risc crescut de tromboze și alte afecțiuni provocate de coronavirus.
Aceasta s-ar fi infectat în familie, după ce ar fi luat virusul chiar de la fratele ei, întors din Spania.

În urmă cu aproximativ o săptămână, mama tinerei, confirmată la rândul ei cu noul coronavirus, a decedat.


populare
astăzi

1 Surpriză de proporții la vârful Europei! Polonia a început să cumpere Germania, bucată cu bucată!

2 Mutarea strategică de la Ministerul Apărării. Adevărata miză a centrelor militare, explicată de generalul Bălăceanu

3 Tânăra de 33 de ani care a făcut achiziția Carrefour, fiica unuia dintre frații Pavăl, deținătorii Dedeman

4 Zile libere de Paște 2026 / Cât durează minivacanța angajaților din România. De când se întorc elevii la școală

5 Ne urăsc sau ne iubesc? / Adevărul nefiltrat despre ce cred ucrainenii despre români aflat direct de pe străzile Kievului