Tenis - ATP: Nadal, în semifinale la Roma după ce şi-a luat revanşa în faţa lui Zverev

Tenismanul spaniol Rafael Nadal s-a calificat vineri în semifinalele turneului ATP Masters 1.000 de la Roma, după ce l-a învins, 6-3, 6-4, pe germanul Alexander Zverev, cel în faţa căruia pierduse în urmă cu o săptămână la Madrid, transmite AFP.

Nadal, locul 3 ATP şi al doilea favorit, s-a impus după două ore în duelul cu al şaselea jucător al lumii, cap de serie N.6. Cu ceva mai mult de o două săptămâni înainte de Roland Garros, Nadal va încerca să câştige pentru a zecea oară turneul de la Roma, unde are şi două finale pierdute.

După ce a fost eliminat devreme la Monte Carlo şi Madrid, de fiecare dată în sferturi de finală, Nadal a arătat acum o creştere de formă. În semifinalele competiţiei din acest an din capitala Italiei, dotată cu premii totale de 2.082.960 euro, el îl va întâlni pe surprinzătorul american Reilly Opelka (47 ATP). Acesta, un jucător înalt de 2,11 m, l-a eliminat vineri în sferturi pe argentinianul Federico Delbonis (64 ATP), 7-5, 7-6.

Opelka este la prima lui semifinală într-un turneu Masters 1.000.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Voi ați văzut asta? / America, oameni buni...