Tenis - WTA: Ashleigh Barty, liderul mondial, a abandonat la Roma din cauza unei accidentări

Australianca Ashleigh Barty, liderul mondial al tenisului feminin, a abandonat din cauza unei accidentări la braţul drept în sferturile de finală ale turneului WTA 1.000 de la Roma, cu două săptămâni înainte de Roland Garros, transmite AFP.

Ashleigh Barty a abandonat când o conducea cu 6-4, 2-1 pe Cori Gauff (SUA) în sferturile acestei competiţii dotate cu premii totale de 1.577.613 euro. Meciul Barty - Gauff fusese întrerupt din cauza ploii în primul set, când cele două jucătoare urau la egalitate în primul set, 2-2.

Barty a fost campioană la Roland Garros în 2019.

Gauff (35 WTA) va juca în semifinale la Roma cu câştigătoarea duelului dintre poloneza Iga Swiatek (15 WTA) şi ucraineanca Elina Svitolina (6 WTA). În cealaltă semifinală, jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 9 WTA, o va avea adversară pe croata Petra Martic, numărul 25 mondial.
AGERPRES (AS/editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!