Tenis: Alexandra Dulgheru, în ultimul tur al calificărilor la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Alexandra Dulgheru a ajuns în ultimul tur al calificărilor pentru tabloul principal de simplu turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, sâmbătă, la Melbourne, după ce a învins-o pe ucraineanca Daiana Iastremska în două seturi, cu 7-6 (6), 6-0.

Dulgheru (28 ani, 190 WTA) s-a impus în faţa tinerei sale adversare (17 ani, 177 WTA), după o oră şi 49 de minute de joc efectiv, perturbat însă de ploaie. Partida nu s-a putut desfăşura vineri, când a fost programată iniţial.

Alexandra Dulgheru şi-a asigurat un cec de 30.000 de dolari australieni şi 30 de puncte WTA, iar în ultimul tur o va înfrunta pe învingătoarea dintre Viktorija Golubic (Elveţia) şi Silvia Soler-Espinosa (Spania).

În turul al doilea preliminar, Irina Bara o înfruntă sâmbătă pe americanca Bernarda Pera.

Şase românce au intrat direct pe tabloul principal la Australian Open, Simona Halep, principala favorită, Sorana Cîrstea, Irina Begu, Mihaela Buzărnescu, Monica Niculescu şi Ana Bogdan.
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Foarte interesante amănunte...

2 Trei surori în vârstă de 12, 14 și 16 ani au sărit în gol de la etajul nouă după ce părinții le-au luat telefonul

3 Adio, leu? / Soluția neașteptată a unui economist de top pentru ca România să treacă la euro fără să mai aștepte după politicieni

4 VIDEO Turcia tace și face...

5 Țara în care am ajuns să trăim... / Dezvăluiri din culisele Curții de Apel București...