Tenis: Ana Bogdan, calificată în optimile turneului WTA de la Istanbul

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA 250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de 239.477 de dolari, după ce a trecut, marţi, de croata Ana Konjuh, cu 6-4, 6-3.

Bogdan (29 ani, 90 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 24 de minute, în faţa unei jucătoare de 24 de ani, mai bine clasată în ierarhia mondială (63 WTA).

Românca a fost condusă în primul set cu 3-1, dar a câştigat trei ghemuri la rând şi s-a impus cu 6-4 în primul act. Konjuh a condus şi în setul secund cu 3-1, după care Ana Bogdan a luat cinci ghemuri consecutive.

Konjuh a reuşit 5 aşi şi a comis 5 duble greşeli, în timp ce Bogdan a încheiat cu 4 duble greşeli.

Ana Bogdan şi-a asigurat un cec de 3.675 de dolari şi 49 de puncte WTA.

În optimi, românca o va înfrunta pe rusoaica Veronika Kudermetova, a treia favorită, victorioasă cu 6-2, 6-0 în faţa conaţionalei Marina Melnikova.

Sorana Cîrstea , campioana en titre şi a doua favorită, s-a calificat marţi în optimi după 6-4, 6-1 cu Kamilra Rahimova (Rusia), iar următoarea sa aversară va fi olandeza Arantxa Rus, care a dispus cu 6-3, 6-1 de turcoaica Ipek Oz.

Alte rezultate înregistrate marţi în primul tur:
Anna Bondar (Ungaria) - Tereza Martincova (Cehia/N.8) 6-4, 7-5
Nuria Parrizas Diaz (Spania) - Martina Trevisan (Italia) 7-6 (6), 7-5
Julia Grabher (Austria) - Pemra Ozgen (Turcia) 7-5, 6-2
Jil Teichmann (Elveţia/N. 5) - Greet Minnen (Belgia) 6-3, 6-7 (2), 6-3
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)

5 Eduard Hellvig, atac dur la medicul Cîrstoiu: „Când spectacolul începe să fie fluierat, își iau trusa de machiaj și își văd de drum”