Tenis: Andreea Prisăcariu s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Praga

Tenis: Andreea Prisăcariu s-a calificat în sferturile turneului ITF de la Praga

Jucătoarea română de tenis Andreea Prisăcariu s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Praga, dotat cu premii totale de 60.000 de dolari, după ce a dispus de sârboaica Natalija Stevanovic cu 7-5, 6-3.

Prisăcariu (22 ani, 328 WTA), venită din calificări, a obţinut victoria după o oră şi 39 de minute în faţa altei jucătoare venite din faza preliminară (27 ani, 267 WTA).

Românca şi-a luat astfel revanşa după ce a fost învinsă de Stevanovic cu 6-4, 7-6 (11), anul trecut, în prima rundă a turneului de la La Bisbal d'Emporda (Spania), dotat cu premii de 60.000 de dolari.

Prisăcariu, care în primul tur a dispus de cehoaica Barbora Palicova, cu 6-7 (3), 6-3, 7-6 (4), va juca în sferturi contra mexicancei Fernanda Contreras Gomez (24 ani, 220 WTA). Andreea Prisăcariu şi-a asigurat un cec de 456 de dolari şi 23 de puncte WTA.

Tot miercuri, perechea româno-braziliană Nicoleta-Cătălina Dascălu/Carolina Meligeni Rodrigues Alves s-a calificat în semifinale la dublu, după 6-4, 6-1 cu cuplul ceh Marie Slamenikova/Magdalena Smekalova.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Copiii care s-au aruncat îmbrățișați în fața unui TIR aveau 13, respectiv 15 ani. Motivul tulburător pentru care și-ar fi pus capăt zilelor

2 „Trăim deja cel mai sumbru scenariu” / Predicția unui expert de la Cambridge despre întâlnirea Putin-Zelenski

3 BREAKING Cometa activă 3I / ATLAS ar putea fi o sondă extraterestră / Oamenii de știință de la Harvard vorbesc despre posibilitatea de a fi „vizitați” în …

4 SURSE Cine sunt liderii PSD care au trecut de partea lui Titus Corlățean. Ce rol au Ponta și grupul de la Cluj

5 Donald Trump l-a sunat pe Viktor Orban ca să-l întrebe de ce blochează negocierile de aderare a Ucrainei la UE