Tenis: Angelique Kerber a abandonat în optimile de finală la Madrid (WTA)

Jucătoarea germană de tenis Angelique Kerber, care va reveni la începutul săptămânii viitoare pe prima poziție a clasamentului WTA, a abandonat în setul al doilea al meciului cu canadianca Eugenie Bouchard, din optimile de finală ale turneului feminin de la Madrid, la scorul de 6-3, 5-0 în favoarea nord-americancei.

Kerber, principala favorită a competiției din capitala Spaniei, dotată cu premii totale de 5.439.350 de dolari, a acuzat "dureri puternice" la piciorul stâng, care au împiedicat-o să încheie partida de miercuri, dominată în totalitate de Bouchard, cea care o eliminase în turul precedent pe rusoaica Maria Șarapova.

Tot miercuri, Kristina Mladenovic (Franța), cap de serie numărul 14 la Madrid, a învins-o fără probleme, cu 6-2, 6-1, pe compatrioata sa Oceane Dodine, în mai puțin de o oră de joc, iar în sferturile de finală o va înfrunta pe românca Sorana Cîrstea, calificată după victoria în trei seturi, 7-5, 3-6, 6-1, înregistrată în fața japonezei Misaki Doi. Cîrstea și Mladenovic nu s-au mai întâlnit niciodată până acum în circuitul WTA.

Rezultate — optimi de finală:
Simona Halep (România/N.3) — Samantha Stosur (Australia/N.16) 6-4, 4-6, 6-4
Sorana Cîrstea (România) — Misaki Doi (Japonia) 7-5, 3-6, 6-1
Kiki Bertens (Olanda) — Irina Begu (România) 6-1, 7-5
Eugenie Bouchard (Canada) — Angelique Kerber (Germania/N.1) 6-3, 5-0 (abandon Kerber)
Svetlana Kuznețova (Rusia/N.8) — Qiang Wang (China) 6-4, 7-5
Kristina Mladenovic (Franța/N.14) — Oceane Dodin (Franța) 6-2, 6-1
Coco Vandeweghe (SUA) — Carla Suarez Navarro (Spania) 5-7, 6-4, 7-5
Anastasija Sevastova (Letonia) — Lara Arruabarrena Vecino (Spania) 7-5, 6-2

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)

5 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia