Tenis: Dominika Cibulkova a câștigat turneul de la Katowice (WTA), al cincilea titlu din carieră

Jucătoarea de tenis Dominika Cibulkova (Slovacia) a câștigat turneul WTA de la Katowice (Polonia), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, duminică, după ce a învins-o în finală pe Camila Giorgi (Italia), cu 6-4, 6-0.

Cibulkova și-a trecut în palmares al cincilea său titlu WTA din carieră și i-a oferit, totodată, un cadou tatălui său, a cărui zi de naștere a fost duminică.

''Cred că a fost cel mai frumos cadou pe care i-l puteam oferi'', a declarat Cibulkova (26 ani), după cea de-a 13-a finală a carierei sale, printre care se numără și Australian Open în 2014.

Camila Giorgi (24 ani) o învinsese pe Cibulkova în primele lor două confruntări, dar acum a cedat fără drept de apel.

Cibulkova a urcat 15 locuri după acest succes, de pe 53 pe 38 în clasamentul mondial, în timp ce Giorgi a coborât o poziție, pe 49.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)

3 Da, are 60 de ani și s-a calificat la concursul național de frumusețe Miss Argentina...

4 VIDEO Surpriză totală / Cine ar fi „gurul” discipol al lui Gregorian Bivolaru săltat de mascați. Eugen Mârtz era invitat mereu la B1TV, la emisiunea Al…