Tenis: Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile turneulu ITF de la Dubai, după abandonul adversarei

Jucătoarea română de tenis Gabriela Ruse s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului ITF de la Dubai (Emiratele Arabe Unite), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, după ce adversara sa din optimi, nimeni alta decât Kristina Mladenovic (Franţa), principala favorită, a abandonat la scorul de 2-2.

Meciul dintre Ruse (23 ani, 177 WTA) şi Mladenovic (27 ani, 49 WTA) a durat doar 25 de minute, după care jucătoarea din Hexagon s-a retras din motive medicale.

În sferturi, Ruse o va înfrunta pe Danka Kovinic (Muntenegru), care în primul tur s-a impus cu 6-1, 6-3 în faţa altei românce, Jaqueline Cristian.

Marţi, în primul tur la dublu, Ruse şi Cristian au fost învinse de olandezele Arantxa Rus/Rosalie van der Hoek, favoritele numărul trei, cu 6-3, 3-6, 10-4.

Tot miercuri, în optimi, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe tânăra italiancă Elisabetta Cocciaretto.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Irina Giurgiu)

1 „Încercați să deschideți negocierile, implicați-i pe chinezi și puneți arma pe masă”

2 Vă prezentăm imagini cu noi consilieri aleși în Burnley și Leeds...