Tenis: Jaqueline Cristian, în ultimul tur al calificărilor la Doha (WTA)

Jucătoarea română de tenis Jaqueline Cristian a învins-o pe norvegianca Ulrikke Eikeri cu 6-1, 6-2, vineri, în prima rundă a calificărilor pentru tabloul principal de simplu al turneului WTA 1.000 de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.632.448 de dolari.

Cristian (23 ani, 67 WTA) a obţinut o victorie facilă, în doar 54 de minute, în faţa scandinavei (29 ani, 281 WTA), care se impusese în prima lor confruntare, în 2017, la Pelham, cu 6-2, 6-2, în sferturile de finală.

Românca a reuşit 6 aşi, în timp ce Eikkeri a comis 7 duble greşeli.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un cec de 6.350 de dolari şi 20 de puncte WTA, urmând să o înfrunte pe franţuzoaica Oceane Dodin (25 ani, 95 WTA) în ultimul tur al calificărilor. Dodin s-a impus în ambele dueluri de până acum, cu 6-3, 3-6, 6-4, în 2020 la Macon, în sferturi, şi cu 6-7 (6), 6-3, 6-4, în 2021, în sferturi la Palermo.

În alt meci din prima rundă preliminară, Ana Bogdan (29 ani, 101 WTA) a fost surclasată de belarusa Aleksandra Sasnovici (27 ani, 63 WTA), cu 6-1, 6-1, în 62 de minute. Sasnovici are acum 4-1 în meciurile directe.

Irina Bara (26 ani, 118 WTA) a fost întrecută şi ea categoric, cu 6-3, 6-0 de olandeza Arantxa Rus (31 ani, 68 WTA), în 63 de minute. Rus a câştigat astfel toate cele trei meciuri directe cu Bara.

Bogdan şi Bara s-au ales fiecare cu 3.300 de dolari şi un punct WTA.

Pe tabloul principal de simplu se află trei românce, Simona Halep, care va juca în prima rundă contra franţuzoaicei Caroline Garcia, Sorana Cîrstea, care va primi replica egiptenei Mayar Sherif, şi Irina Begu, care o va întâlnit pe cehoaica Petra Kvitova (pe care a învins-o pe 10 februarie la Sankt Petersburg).

Simona Halep a câştigat titlul la Doha în 2014 şi a jucat finala în 2019.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia