Tenis: Marius Copil, calificat în optimile turneului ATP de la Shenzhen

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat în optimile turneului ATP de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 666.960 dolari, marți, după ce a dispus cu 6-4, 3-6, 6-3 de tunisianul Malek Jaziri.

Copil (26 ani, 83 ATP) s-a impus după două ore și 18 minute în fața lui Jaziri (33 ani, 80 ATP). Românul a reușit 15 ași în acest meci și comis 4 duble greșeli, în timp ce africanul am avut 4 ași și 6 duble greșeli.

Jaziri a condus în primul set cu 1-0, după două mingi de break salvate, apoi s-a desprins la 3-1, dar Copil a reușit o revenire remarcabilă, cu patru ghemuri la rând (5-3), iar apoi a încheiat setul cu 6-4. În actul secund, Jaziri a avut 4-0, Copil s-a apropiat la 2-4 și 3-5, dar tunisianul a încheiat setul cu 6-3. În decisiv, Copil a condus cu 1-0, a reușit un break la 2-1 și apoi s-a desprins la 4-1. După ce a avut 5-2, arădeanul a încheiat conturile cu scorul de 6-3.

Copil și-a asigurat un cec de 11.390 dolari și 20 de puncte ATP, urmând să joace în optimi cu elvețianul Henri Laaksonen, care a dispus cu 6-3, 6-0 de portughezul Joao Sousa, cap de serie numărul 7.

Copil și Laaksonen sunt la egalitate în meciurile directe, 1-1, după ce elvețianul a câștigat cu 3-6, 7-6 (4), 7-6 (7) în 2015, în turul al treilea al calificărilor la Bastad, iar Copil s-a impus în 2014 în primul tur al calificărilor la Stockholm, cu 7-6 (4), 6-4.

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mihai Dragomir, editor online: Gabriela Badea)