Tenis: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul al doilea al turneului de la Montreal (WTA)

Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, numărul 20 mondial, s-a calificat marţi în turul al doilea al turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale în valoare de 2,82 milioane dolari, învingând-o în două seturi, 6-2, 7-5, pe chinezoaica Qiang Wang, venită din calificări.

Buzărnescu, care şi-a trecut duminică în palmares primul său titlu WTA, la San Jose (California), şi-a asigurat un cec de 14.860 dolari şi 60 de puncte WTA, iar în meciul următor o va avea ca adversară pe ucraineanca Elina Svitolina, favorita numărul 5, calificată direct în turul secund..

Tot marţi, Sorana Cîrstea a învins-o cu 3-6, 6-4, 6-4 pe Monica Niculescu în primul tur al competiţiei din Canada, urmând să o întâlnească în turul al doilea pe americanca Venus Williams, cap de serie numărul 13.

Ana Bogdan şi Irina Begu au părăsit, în schimb, turneul de la Montreal după primul tur. Bogdan a fost învinsă cu 6-4, 4-6, 6-3 de belarusa Arina Sabalenka, în timp ce Begu s-a înclinat tot în trei seturi, 6-3, 1-6, 7-5, în faţa australiencei Ashleigh Barty.
AGERPRES 


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Și chestia asta pute tot a Servicii...

4 Comuna din România unde se construiește primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică

5 Scena virală cu tânăra din Coreea care străbate România pe bicicletă. „Nu intră bine în țară că se întâlnește cu valorile noastre”