Tenis: Monica Niculescu a câştigat turneul ITF de la Ilkley (Marea Britanie)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu a câştigat turneul ITF pe iarbă de la Ilkley (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 100.000 de dolari, duminică, după ce a dispus în finală de unguroaica Timea Babos cu 6-2, 4-6, 6-3.

Niculescu (31 ani, 142 WTA) a început în forţă şi a condus cu 4-0 în primul set, pe care şi l-a adjudecat cu 6-2. În actul secund, Babos a avut 2-0 şi 3-1, Niculescu a egalat (3-3, 4-4), dar unguroaica a reuşit să încline balanţa pe finalul setului, câştigat cu 6-4. În decisiv, Niculescu a făcut break la 2-1 şi şi-a păstrat avantajul, încheind meciul cu un nou break (6-3), după două ore şi 9 minute de joc.

Niculescu are acum 4-2 în meciurile cu Timea Babos (26 ani, 139 WTA), care se impus în ultimele două confruntări. Niculescu a câştigat ambele meciuri pe iarbă, primul în 2015, în calificări la Eastbourne.

Românca a primit 140 de puncte WTA pentru victorie.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Alexandru Cojocaru)


populare
astăzi

1 Alegeri Ungaria 2026 / Orban e pa, și-a recunoscut oficial înfrângerea! Cu tot cu Rusia și Trump...

2 Un lider african cere Turciei un miliard de dolari și „cea mai frumoasă femeie”. Ce se întâmplă dacă nu i se îndeplinește solicitarea

3 Domnia de 16 ani a lui Orbán asupra Ungariei se încheie cu o înfrângere zdrobitoare la alegeri. Ce măsuri drastice propune câștigătorul Péter Magyar

4 „O să vezi dezertări și refuzuri în masă în România” / Dezbatere aprinsă despre armata obligatorie

5 „Ale noastre par concepute pentru imprimat pe tricouri” / Daniel Funeriu a comparat manuale de ştiinţe din România, Franţa şi Germania