Tenis: Monica Niculescu s-a oprit în sferturile de finală la turneul de la Shenzhen (WTA)

Jucătoarea română de tenis Monica Niculescu s-a oprit în sferturile de finală ale turneului WTA de la Shenzhen (China), dotat cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari, fiind învinsă în trei seturi, 2-6, 7-6 (7/4), 6-1, de chinezoaica Yafan Wang, într-o partidă disputată vineri.

Niculescu (31 ani, 99 WTA), venită din calificări, a primit un cec de 13.121 dolari şi 78 de puncte WTA pentru participarea la acest turneu. Românca s-a înclinat după două ore şi 20 minute de joc, după ce a câştigat primul set cu 6-2 şi a condus cu 5-3 în cel de-al doilea set, înainte ca jucătoarea chineză să întoarcă soarta meciului.

Tot vineri a părăsit competiţia de la Shenzhen şi cealaltă reprezentantă a României, Sorana Cîrstea, care s-a înclinat în două seturi, 7-5, 6-1, în faţa americancei Alison Riske.

Yafan Wang se va lupta pentru un loc în finală cu belarusa Arina Sabalenka, principala favorită, care s-a calificat în penultimul act în urma abandonului rusoaicei Maria Şarapova, în setul al doilea, la scorul de 6-1, 4-2.

Alison Riske o va înfrunta, la rândul ei, în semifinale pe rusoaica Vera Zvonareva, care a dispus cu 4-6, 7-5, 6-3 de compatrioata sa Veronika Kudermetova.

Rezultate - sferturi de finală:
Arina Sabalenka (Belarus/N.1) - Maria Şarapova (Rusia/N.5) 6-1, 4-2 (abandon Şarapova)
Alison Riske (SUA) - Sorana Cîrstea (România) 7-5, 6-1
Vera Zvonareva (Rusia) - Veronika Kudermetova (Rusia) 4-6, 7-5, 6-3
Yafan Wang (China) - Monica Niculescu 2-6, 7-6 (7/4), 6-1
AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Document secret rusesc obținut de Washington Post

3 Misterioasa navă iraniană care s-a întors ieri, subit, după trei ani, acasă

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia