Tenis: Monica Niculescu şi Gabriela Ruse s-au calificat în sferturile probei feminine de dublu la US Open

Perechea română Monica Niculescu/Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis US Open, ultimul de Mare Şlem al anului, după ce a învins cuplul Leylah Fernandez (Canada)/Erin Routliff (Noua Zeelandă), cu 6-1, 4-6, 6-2, luni, la New York.

Româncele au obţinut victoria după aproape două ore de joc (1 h 56 min).

Primul set a fost fără istoric, Niculescu şi Ruse câştigând cu 6-1. În actul secund, româncele au avut 3-0 şi 4-2 şi păreau că obţin o victorie facilă, dar au pierdut patru ghemuri la rând şi setul. În decisiv, Niculescu şi Ruse au reuşit un prim break la 1-1, iar pe al doilea la 4-2, câştigând cu 6-2.

Niculescu şi Ruse au avut mai multe mingi direct câştigătoare (31-27) şi mai puţine erori neforţate (19-34).

Monica Niculescu şi Gabriela Ruse şi-au asigurat un cec de 93.000 de dolari şi 430 de puncte WTA la dublu, urmând să joace în sferturi cu câştigătoarele din meciul Raluca Olaru (România)/Nadia Kicenok (Ucraina) - Alexa Guarachi (Chile)/Desirae Krawczyk (SUA).
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

4 Piedone este pe punctul de a pierde inclusiv Sectorul 5... E disperare mare printre acoliții lui... Deh, s-a schimbat joaca...