Tenis: Naomi Osaka şi Petra Kvitova, calificate în semifinale la Stuttgart (WTA)

Jucătoarea japoneză de tenis Naomi Osaka, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale în valoare de 886.077 dolari, învingând-o în trei seturi, 6-3, 4-6, 7-6 (7/4) pe croata Donna Vekic, într-o partidă disputată vineri.

Osaka a avut nevoie de două ore şi 18 minute pentru a se impune în faţa lui Vekic, reuşind să întoarcă soarta calificării în setul decisiv, în care croata a condus cu 5-1 şi 30-0 în ghemul al şaptelea, însă nu a putut închide meciul. Japoneza o va avea ca adversară în penultimul act pe estonianca Anett Kontaveit, care a profitat de abandonul adversarei sale din sferturile de finală, belarusa Victoria Azarenka, la finalul setului al doilea (5-7, 7-5).

Cehoaica Petra Kivotva, favorita numărul 3, a acces la rândul ei în semifinale, după victoria cu 2-6, 6-2, 6-3 în faţa letonei Anastasija Sevastova, urmând să se lupte pentru un loc în finală cu olandeza Kiki Bertens, învingătoare cu 6-3, 6-4 în partida cu germanca Angelique Kerber.

Rezultate - sferturi de finală:
Naomi Osaka (Japonia/N.1) - Donna Vekic (Croaţia) 6-3, 4-6, 7-6 (7/4)
Anett Kontaveit (Estonia/N.8) - Victoria Azarenka (Belarus) 5-7, 7-5, 3-0 (abandon Azarenka)
Petra Kvitova (Cehia/N.3) - Anastasija Sevastova (Letonia/N.7) 2-6, 6-2, 6-3
Kiki Bertens (Olanda/N.6) - Angelique Kerber (Germania/N.5) 6-3, 6-4
AGERPRES (AS/editor: Mihai Dragomir, editor online: Ady Ivaşcu)

2 Urmează bomba acestor alegeri? / AUR nu îndeplinește „o condiție de fond, determinantă” și toate candidaturile ar putea fi respinse!