Tenis: Novak Djokovic - Am câștigat suficienți bani încât să hrănesc toată Serbia

Tenis: Novak Djokovic - Am câștigat suficienți bani încât să hrănesc toată Serbia

Tenismanul sârb Novak Djokovic, fost numărul unu mondial, a anunțat că va deschide un restaurant în țara sa natală, care va oferi mâncare gratuită tuturor persoanelor fără adăpost și celor nevoiașe, informează presa sportivă internațională.

"Vreau să dau înapoi Serbiei ceea ce mi-a oferit. Banii nu sunt o problemă pentru mine. Am câștigat suficienți bani cât să hrănesc toată Serbia. Cred că poporul sârb merită asta, după tot sprijinul pe care mi l-a adus", a declarat Djokovic, care a câștigat 92 milioane de euro pe parcursul carierei sale (fără veniturile din publicitate).

Jucătorul sârb, care a devenit recent tată pentru a doua oară, mai are încă două restaurante, deschise la Belgrad (2009) și Monte Carlo (2016).

"De ce mâncare gratuită? Pentru că alimentația este combustibilul căruia îi atribui întreaga mea reușită. Dintre toate lucrurile pe care le-am experimentat în cursul vieții mele sportive, o alimentație sănătoasă este ceea ce m-a schimbat cel mai mult", a adăugat campionul sârb.

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Mihai Țenea, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Adevărații șefi ai României, la ei e cheia...

2 O informație care dă de gândit...

3 VIDEO „Taci dracu' din gură, ești altă generație, nu vă suport” / Claudiu Bleonț și-a umilit fetița pe scenă

4 VIDEO Nicușor Dan a luat-o razna? Serie de gafe la dezbaterea de la TVR

5 Aceste lucruri se petrec în „curata” Germanie... La Amsterdam, unde abia poți respira pe anumite străzi din cauza „ierbii”, cum o fi?