Tenis: Raluca Olaru şi Nadia Kicenok, calificate în sferturile probei de dublu la Sankt Petersburg (WTA)

Perechea româno-ucraineană Raluca Olaru/Nadia Kicenok s-a calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului de tenis WTA de la Sankt Petersburg (Rusia), dotat cu premii totale de 565.530 de dolari, marţi, după ce a trecut cu 6-3, 7-6 (1) de cuplul Jelena Ostapenko (Letonia)/Valeria Savinîh (Rusia).

Principalele favorite au obţinut victoria după o oră şi 27 de minute.

În primul set, Olaru şi partenera sa au început foarte bine şi au condus cu 3-0, după care şi-au păstrat avantajul, câştigând cu 6-3. În actul secund, cele două perechi au mers cap la cap până în tiebreak, reuşind fiecare câte două break-uri. Ostapenko şi Savinîh au luat primul punct din tiebreak, după care Olaru şi Kicenok au câştigat şapte la rând şi meciul.

Raluca Olaru şi Nadia Kicenok şi-au asigurat un cec de 5.500 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta cuplul victorios din partida Arina Rodionova (Australia)/Rosalie van der Hoek (Olanda) - Ekaterina Alexandrova/Iana Sizikova (Rusia).

Luni, Monica Niculescu şi olandeza Lesley Pattinama Kerkhove s-au calificat în sferturi, după 6-4, 6-4 cu perechea Aleksandra Krunic (Serbia)/Alexandra Panova (Rusia), urmând să joace contra cuplului Makoto Ninomiya (Japonia)/Renata Voracova (Cehia), cap de serie numărul trei.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Lăzăroiu)