Tenis: Raluca Olaru şi Nadia Kicenok, în semifinalele probei de dublu la Chicago (WTA)

Perechea româno-ucraineană Raluca Olaru/Nadia Kicenok s-a calificat în semifinalele probei de dublu din cadrul turneului de tenis de la Chicago (WTA 250), dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, joi, după ce a dispus cu 7-6 (1), 6-3 de cuplul Yu-Chieh Hsieh (Taiwan)/Peangtarn Plipuech (Thailanda).

Olaru şi Kicenok, favoritele numărul trei, au obţinut victoria după o oră şi 27 de minute, jucând joi doar zece minute, după ce meciul fusese întrerupt miercuri la scorul de 4-2 în setul secund.

Olaru şi partenera sa şi-au asigurat un cec de 3.800 de dolari şi 110 puncte WTA la dublu.

În penultimul act, Olaru şi Kicenok vor înfrunta, tot joi, cehoaicele Tereza Martincova/Marketa Vondrousova.

Olaru şi Kicenok au cucerit un titlu anul acesta împreună, la Sankt Petersburg, au pierdut finala de la Bad Homburg şi au mai disputat o semifinală la Stuttgart.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Simona Aruştei)