Tenis: România va avea o singură reprezentantă în calificări la Australian Open

Tenis: România va avea o singură reprezentantă în calificări la Australian Open

România va avea o singură reprezentantă, pe Irina Bara, în calificările pentru tabloul principal de simplu la Australian Open, primul turneu de tenis de Mare Şlem al anului, care va avea loc la Melbourne.

Irina Maria Bara (23 ani, 155 WTA) va juca în prima rundă a calificărilor cu grecoaica Valentini Grammatikopoulou (21 ani, 171 WTA). Cele două s-au mai înfruntat de două ori până acum, jucătoarea elenă câştigând cu 6-1, 6-3, în 2012, în calificările unui turneu futures la Antalya, în timp ce românca s-a impus în 2016 în semifinalele unui turneu futures la Hammamet (Tunisia), cu 6-2, 6-2.

Pe tabloul preliminar feminin se mai află două jucătoare de origine română, Bianca Andreescu (Canada) şi Raluca Şerban (Cipru).

La simplu, pe tablourile principale, România îl va avea pe Marius Copil la masculin şi pe Simona Halep, Mihaela Buzărnescu, Irina Begu, Ana Bogdan, Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu, la feminin. AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 BREAKING Administratoarea blocului din Rahova a ajuns la audieri și susține că reprezentanții firmei recomandate de Distrigaz au rupt sigiliul

2 De citit...

3 Un oficial al BNR, declarații surprinzătoare despre recuperarea Tezaurului României din Rusia la un post TV din Polonia

4 În ce țară am ajuns să trăim! / Un preot din București a fost prins de politișți cu o alcoolemie de 1,73 la mie la volan. În final, în mod suspect, a be…

5 Cele cinci analize de sânge esențiale pe care orice persoană de peste 40 de ani ar trebui să le facă regulat