Tenis: Rusoaicele Kasatkina şi Kudermetova, calificate în sferturi la Roland Garros

Jucătoarele ruse de tenis Daria Kasatkina şi Veronika Kudermetova s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Roland Garros, fază în care vor fi adversare după victoriile obţinute luni la Paris.

Kasatkina, cap de serie numărul 20, a trecut uşor de Camila Giorgi (Italia), numărul 28 pe lista capilor de serie, cu un simetric 6-2, 6-2, după o oră şi 20 de minute.

Daria Kasatkina a făcut doar 10 erori neforţate, în timp ce Giorgi a totalizat 37. Italianca a fost superioară la mingile direct câştigătoare, însă diferenţa a fost mai redusă, 29-16.

Kudermetova, cap de serie numărul 29, a trecut în optimi de americanca Madison Keys, a 22-a favorită, cu 1-6, 6-3, 6-1. Rusoaica a cedat fără drept de apel primul set, dar apoi şi-a ridicat nivelul şi a reuşit să revină şi să se impună după o oră şi 41 de minute.

Keys a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 26-21, dar a şi greşit mai mult, 31-20 la erori neprovocate.

Kasatkina a mai jucat un sfert de finală la Paris în 2018, în timp ce pentru Kudermetova este o premieră la un turneu de Mare Şlem.

Kasatkina (25 ani, 20 WTA) a câştigat singurul meci direct cu Kudermetova (25 ani, 29 WTA), anul trecut, în sferturi la Sankt Petersburg, cu 1-6, 6-1, 6-2.
AGERPRES (AS-autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Irina Giurgiu)

1 Va fi asfaltat cel mai vechi drum din țară, o variantă mai scurtă cu 30 de km la Valea Oltului!

2 Florin Călinescu, dividende de peste un milion de lei...

3 Primul general român format la Harvard răspunde unei întrebări presante. Ce șanse mai are Ucraina să învingă Rusia