Tenis: Serena Williams, desemnată sportiva anului 2018 în Statele Unite de către AP

Jucătoarea de tenis Serena Williams, care a jucat în 2018 finale la Wimbledon şi US Open, a fost desemnată sportiva anului în Statele Unite de către Associated Press.

Aceasta a fost a cincea distincţie AP câştigată de Serena, după cele din 2002, 2009, 2013 şi 2015, ani în care a dominat autoritar circuitul profesionist feminin.

În 2018, Serena a impresionat prin perseverenţă şi determinare, jucătoarea cu 23 de titluri de Mare Şlem în palmares revenind în circuit după ce a născut o fetiţă în septembrie 2017 şi a luptat efectiv pentru viaţa ei din cauza unor complicaţii la plămâni.

Ea a revenit în turnee în luna martie, la Indian Wells, şi a ridicat nivelul până la finalele de Mare Şlem de la Wimbledon şi US Open, ajungând în optimi la Roland Garros.

Serena a primit 93 de puncte din partea jurnaliştilor americani de la AP, devansându-le în clasament pe gimnasta Simone Biles (68 puncte), baschetbalista Arike Ogunbowale (Notre Dame), pe Chloe Kim (snowboard) şi Katie Ledecky (înot).

Câştigătorul la masculin va fi anunţat joi.


AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Adrian Dădârlat)


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Și chestia asta pute tot a Servicii...

4 Comuna din România unde se construiește primul centru de date din lume cu Inteligență Artificială Cuantică

5 Scena virală cu tânăra din Coreea care străbate România pe bicicletă. „Nu intră bine în țară că se întâlnește cu valorile noastre”