Tenis: Simona Halep - Alison Riske, în primul tur la Roland Garros

Liderul mondial în tenisul feminin, românca Simona Halep, va juca în prima rundă a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, cu americanca Alison Riske, potrivit tragerii la sorţi efectuate joi, la Paris.

Halep (26 ani), principala favorită şi finalistă la ediţia de anul trecut, are 2-0 în meciurile directe cu Riske (27 ani, 105 WTA), pe care a mai învins-o în 2015, la Roma, în turul al doilea, cu 6-3, 6-0, şi anul trecut în primul tur la Beijing, cu 6-3, 3-6, 6-2.

Riske are totuşi o victorie în faţa Simonei, la junioare, în 2007, la Orange Bowl, cu 6-3, 6-2.

A doua favorită de la Roland Garros, daneza Caroline Wozniacki, o va înfrunta în prima manşă pe americanca Danielle Collins.

Garbine Muguruza (Spania), cap de serie numărul trei, va avea un meci dificil în primul tur, cu rusoaica Svetlana Kuzneţova, campioană la Roland Garros în 2009, ucraineanca Elina Svitolina (N. ), care a câştigat recent turneul de la Roma, va juca în prima rundă cu australianca Ajla Tomljanovic, în timp ce deţinătoarea titlului, letona Jelena Ostapenko (N. 5) va primi replica ucrainencei Katerina Kozlova în primul tur. Serena Williams, fostul lider mondial, va juca în primul tur cu Kristyna Pliskova (Cehia).

În potenţialele sferturi de finală ar putea avea loc meciurile Halep - Caroline Garcia (Franţa/N. 7), Muguruza - Karoline Pliskova (Cehia/N.6), Ostapenko - Svitolina şi Petra Kvitova (Cehia/N. 8) - Wozniacki.
AGERPRES 


populare
astăzi

1 „Și-au bătut joc de pensionari” / „De ce trebuie să îi omorâți pe oameni?” / „Mica recalculare”, după mai bine de un an de așteptare

2 De citit cuvânt cu cuvânt ce scrie omul ăsta / „5 milioane de români vor munci până la 65-70 de ani, iar alții 200-250 de mii vor duce un trai tihnit, d…

3 Țara în care am ajuns să trăim... Din cauza PSD și a unor personaje ca ăsta...

4 Eroarea lui Putin care va costa curând Rusia. Expert în spațiul ex-sovietic: „Nu există nicio cale să iasă din asta”

5 Foarte interesante amănunte... / Ne-au luat bulgarii „caimacul”?