Tenis: Simona Halep, calificată fără emoții în sferturi la Stuttgart (WTA)

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul cinci mondial, s-a calificat, fără emoții, în sferturile de finală ale turneului WTA de la Stuttgart, dotat cu premii totale de 710.900 dolari, după ce a dispus de Barbora Strycova (Cehia) cu 6-2, 6-3.

Halep (25 ani), a patra favorită a turneului, a încheiat conturile după o oră și 14 minute în fața numărului 17 mondial.

Strycova (31 ani) a început mai bine meciul și a condus cu 2-0, dar apoi Halep și-a găsit ritmul și a reușit șase ghemuri la rând, câștigând primul set cu 6-2. Halep a luat și primele două ghemuri din setul secund, ajungând la opt consecutive. Strycova a revenit în meci și a restabilit egalitatea, 2-2, dar apoi Simona s-a desprins din nou, la 4-2, câștigând setul secund cu 6-3.

Românca a reușit 19 winners și a comis 12 erori neforțate, în timp ce Strycova a avut 13 mingi direct câștigătoare și 21 de erori neforțate.

Halep are acum 3-1 în meciurile directe cu Strycova, pe care a mai învins-o în 2014, la Beijing, 6-1, 6-4 (în primul tur), și în 2016, la Indian Wells, 6-3, 1-0 (abandon Strycova), în optimi. Cehoaica a obținut singura victorie în 2010, la Paris, cu 6-1, 6-4 în optimi.

Simona Halep și-a asigurat 100 de puncte WTA, iar în sferturi o va întâlni pe câștigătoarea dintre britanica Johanna Konta (N. 6), care a dispus de Naomi Osaka (Japonia), cu 7-6 (5), 3-6, 6-1, și letona Anastasija Sevastova (6-1, 4-6, 6-3 cu australianca Samantha Stosur).

AGERPRES (autor: Mihai Țenea, editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

3 Era omul Rusiei? / O anchetă de contraspionaj duce la demiterea comandantului polonez al EUROCORPS, locotenent-generalul Jaroslaw Gromadzinski

5 „Le-am spus atunci, foarte clar: Într-o lună începe războiul”