Tenis: Sorana Cîrstea a învins-o pe Victoria Azarenka şi s-a calificat în turul al treilea la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat, joi, în runda a treia a turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe belarusa Victoria Azarenka, în trei seturi, cu 7-6 (5), 3-6, 6-4.

Cîrstea (31 ani, 45 WTA) a obţinut prima sa victorie în faţa Victoriei Azarenka, a 12-a favorită, după două ore şi 19 minute.

Azarenka (31 ani, 14 WTA), semifinalistă la Wimbledon în 2011 şi 2012, a făcut un break la 5-5 şi a servit pentru set, în primul act, dar Cîrstea a reuşit să facă şi ea break, iar apoi s-a impus în tiebreak cu 7-5.

Belarusa a dominat setul secund, în care a condus cu 3-0, câştigând cu 6-3. În decisiv, Azarenka a avut 2-0 şi 3-1, dar Cîrstea a reuşit patru ghemuri consecutive, desprinzându-se la 5-3. Românca a ratat două mingi de meci şi şi-a pierdut serviciul, Azarenka apropiindu-se la 5-4, dar Cîrstea a încheiat meciul cu un break (6-4).

Cîrstea a avut 3 aşi şi 3 duble greşeli, iar adversara sa 9 aşi şi 9 duble greşeli. Azarenka a avut mai multe mingi direct câştigătoare, 35-29, dar şi mai multe erori neprovocate, 30-22.

Azarenka avea 3-0 în meciurile directe cu Sorana, pe care a învins-o în 2008, în turul al doilea la Roland Garros, cu 6-0, 6-0, în turul al doilea la Wimbledon, în acelaşi ani, 2008, cu 6-1, 6-3, şi în turul al treilea la Wimbledon, în 2009, cu 7-6 (2), 6-3.

Sorana Cîrstea şi-a asigurat un cec de 115.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.

În turul al treilea, Cîrstea o va înfrunta pe britanica de origine română Emma Răducanu (18 ani, 338 WTA), care a produs o mare surpriză, prin victoria în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova, cu 6-2, 6-4.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Andreea Preda)

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA