Tenis: Sorana Cîrstea, eliminată de o adversară modestă în primul tur la Jurmala (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de rusoaica Valentina Ivahnenko în două seturi, cu 6-0, 6-4, marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Jurmala (Letonia), dotat cu premii totale de 250.000 de dolari.

Cîrstea (29 ani, 96 WTA) a cedat după o oră şi 28 de minute de joc, în faţa unei adversare de 26 de ani, care se află pe locul 228 în lume. Cea mai bună clasare a rusoaicei a fost locul 167, ocupat în urmă cu un an.

Cîrstea, care săptămâna trecută pierdea în primul tur la Bucureşti în faţa altei jucătoare din afara top 200, Jaqueline Cristian (210 WTA), a ajuns la a cincea înfrângere consecutivă în circuitul WTA.

Sorana a fost umilită în primul set, cedat la zero, în care a reuşit doar 12 puncte, doar 4 pe propriul serviciu, în 23 de minute.

Cîrstea a început bine actul secund, cu break, dar apoi Ivahnenko, venită din calificări, s-a desprins la 3-1. Românca a reuşit egalarea (3-3), apoi fiecare şi-a făcut serviciul, 4-4, rusoaica a preluat conducerea cu 5-4 şi a încheiat cu break. Cîrstea va primi un cec de 1.694 de euro şi un punct WTA.

Sorana Cîrstea câştigase clar primul său duel cu Ivahnenko, în 2016, în primul tur la Mallorca, pe iarbă, cu 6-3, 6-0.

Ivahnenko va juca în optimi cu o altă româncă, Irina Bara. Românca s-a impus în ambele confruntări directe, în 2017 în sferturi la Bastad (25.000 dolari), când rusoaica a abandonat la 6-1, 1-0, şi în 2018 în primul tur la Biarritz (80.000 dolari), cu 6-4, 6-4.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Anda Badea)

4 Ucraina a încălcat „linia roșie nucleară” a Rusiei? / Culisele unui atac ucrainean asupra unei ținte-cheie din Rusia