Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă de Taylor Townsend, în turul al treilea la US Open

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de americanca Taylor Townsend, cu 7-5, 6-2, sâmbătă, la New York, într-un meci din runda a treia a turneului US Open, ultimul de Mare Şlem al anului.

Townsend (23 ani, 116 WTA), venită din calificări, care o eliminase în turul anterior pe Simona Halep, cu 2-6, 6-3, 7-6 (4), a obţinut victoria după o oră şi 27 de minute în faţa Soranei (29 ani, 106 WTA).

Americanca, autoare a 5 aşi, a reuşit 30 de winners, faţă de 21 ai româncei, care a avut mai multe erori neforţate, 20 faţă de 14.

Cîrstea a reuşit cel mai bun rezultat al său la un Grand Slam în ultimii doi ani, egalându-şi cea mai bună performanţă la Flushing Meadows (turul al treilea), realizată în 2009.

Sorana Cîrstea va primi un cec de 163.000 de dolari şi 130 de puncte WTA.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Daniela Juncu)


populare
astăzi

1 Primul an de austeritate sub Bolojan / A redus deficitul, dar economia României a intrat în recesiune tehnică

2 Așa o fi? / Ceva grav de tot urmează a se întâmpla în războiul din Ucraina

3 Ăla cu ceas Cartier de 44.000 de euro e președintele PSD al CJ Olt...

4 Imagini care dau fiori vizavi de Porțile de Fier 2

5 Ce „coace” Tucker Carlson? /