Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă în primul tur la Istanbul (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea, a şasea favorită, a fost învinsă de kazaha Iulia Putinţeva cu 0-6, 6-1, 6-0, marţi, în prima rundă a turneului WTA de la Istanbul, dotat cu premii totale de 226.750 dolari.

După un prim set adjudecat categoric, cu 6-0, Sorana le-a cedat fără drept de apel pe următoarele două, părăsind turneul după un meci de o oră şi 59 de minute.

Cîrstea (28 ani, 34 WTA) a greşit foarte mult în ultimele două seturi, în al treilea câştigând doar 9 puncte.

Sorana şi Putinţeva (23 ani, 83 WTA) sunt la egalitate acum în meciurile directe, 2-2, românca învingând în 2016 în primul tur la Mallorca, scor 6-3, 6-2, şi anul trecut la Nurnberg, cu 6-3, 3-6, 6-4, în sferturi.

Pentru participare, Cîrstea va primi un cec de 2.100 dolari şi un punct WTA.

Tot marţi, Irina Begu, cap de serie numărul şapte, a trecut de slovena Dalila Jakupovic cu 7-5, 6-0 şi va juca în optimi cu Christina McHale (SUA).
AGERPRES (autor: Mihai Ţenea, editor: Vlad Constantinescu, editor online: Simona Aruştei)